SAMSUN TEKKEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKKEKÖY İMAM HATİP ORTAOKULU BIRDS WITHOUT BORDERS ADLI ERASMUS+ PROJESİ SERÜVENİNİ ROMANYA HAREKETLİLİĞİ İLE TAMAMLADI

TEKKEKÖY İMAM HATİP ORTAOKULU BIRDS WITHOUT BORDERS ADLI ERASMUS+ PROJESİ SERÜVENİNİ ROMANYA HAREKETLİLİĞİ İLE TAMAMLADI

2018-2021 proje döneminde Litvanya'nın kuruculuğunu yaptığı Litvanya, Slovenya, Romanya, Portekiz ve Türkiye ortaklığı ile yürütülen Avrupa Birliği Erasmus+ Ka229 projesi ile 5 ülkeden yaklaşık 180 öğretmen ve öğrenci hareketliliklerde bulunarak proje etkinlikleri için hareketliliklerde yer aldılar. Tekkeköy İmam Hatip Ortaokulu'ndan 20 öğrenci 12 öğretmen 2 yıl boyunca Litvanya, Slovenya, Romanya ve Portekiz'e giderek proje etkinliklerine katıldılar.

Kuşları tanıyarak, onların yaşamına yakından göz atarak, doğayı keşfederek, doğa ile ilgili farkındalığın, bilgi ve deneyimin arttığı projede sırasıyla Litvanya, Portekiz, Slovenya, Türkiye ve son olarak Romanya da katılımcılar kuş popülasyonlarını inceledi, kuşların göç yollarını gözlemledi, kuşları ve doğayı tehdit eden tehlikeleri tartıştı, kuş halkalama uygulamasını gözlemledi, kuşların yoğun yaşadığı koruma altındaki alanları ziyaret ederek saha çalışmaları yaptı, ortak okulları ziyaret etti, öğretim sistemlerinin benzerlikleri ve farklılıklarını inceledi, kültürlerarası bilgi alışverişi gerçekleştirdi, sunumlar, paneller, tiyatro gösterileri, münazaralar, STEAM etkinlikleri ve drama etkinlikleri yaptılar. Akademik olarak dolu dolu geçen ve öğrencilerin ingilizce konuşma, kendini ifade etme ve iletişim kurma imkanı bulduğu projeye Tekkeköy İmam Hatip Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri yakın ilgi gösterdiler.

Tekkeköy İmam Hatip Ortaokulu katılımcıları Romanya'ya olan son hareketliliklerini ise 1 yıl erteleme ile 6-13 haziran tarihleri arasında salgın dönemine rağmen öğretmen ve okul idaresinin ısrar ve çabaları sonucu gerekli izinleri alarak gerçekleştirdiler. Bu anlamda Tekkeköy İmam Hatip Ortaokulu pandemi sonrası yurtdışı projesi için Samsun ilimizden izin alarak hareketlilik gerçekleştiren ilk okul oldu. Tekkeköy İmam Hatip Ortaokulu bu hareketliliği katılarak hem ilimizdeki hem de ülkemizdeki kurumlara öncülük  ederek cesaret ve başarı örneği sergiledi.

Romanya etkinliğimiz seyahat günleri dışında 5 gün sürmüştür. İlk gün öğrencilerimiz yapılan açılış toplantısı ile okulları, öğretmenleri ve öğrencileri tanıma ve kendilerini tanıtma fırsatı buldular. Daha sonra buz kırıcı etkinliklerle karma takımlara ayrılarak birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı buldular. Ardından filografi (çivi sanatı) ve kağıt dokuma sanatı ile kuş motifleri oluşturdular. 2,3 ve 4. gün bölgede gezerek kuşların yaşam alanlarını gözlemlediler, bölgenin kültürel zenginliklerini keşfettiler, doğal güzelliklerini gördüler ve müzeleri ziyaret ettiler. Hayvanat bahçesini gezdiler.

Son gün ise öğrenciler münazara yaptılar, tiyatro oyunlarını sergilediler ve bildirilerini sundular. Günün sonunda ise öğrenci ve öğretmenler birlikte akşam yemeği yediler. Öğrenciler unutulmayacak dostluklar kurarak gözyaşları içerisinde yeni arkadaşları ile vedalaştılar. Öğretmenler ise yeni projelerde tekrar bir arada olmak, birlikte çalışabilmek dilekleri ile vedalaştılar.

Birds Without Borders projesi ile birlikte ikinci okullararası Erasmus+ projesini başarıyla tamamlayan Tekkeköy İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri unutulmayacak deneyimler, güzel anılar, yolculuklar, doğa ile bütünleşmiş etkinliklerden sonra yine yeni projeler hazırlama ve yürütme serüvenine devam edecektir.

 

01-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-2021

Hükümet Konağı Kat 4 Tekkeköy/SAMSUN - 0362 256 01 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.